1 Mart 2014 Cumartesi

Death Note duygusal bir seri değil mi? Yapmayın...

Death Note görmesini bilen için ipuçlarıyla gayet duygusallık içeren bir seri aslında. Hatta izlediğim/okuduğum en duygusal serilerden biri benim için. Yoyucho'm ile bu konuda bayağ konuştuk, yazıyı yazmak için de konuşmalarımızdan ilham aldım zaten, en büyük ilham kaynağı Yoyucho'm işte. ^-^ Neyse. u_u Konuya dönecek olursak: Özellikle anime aslında ipuçlarıyla fazlasıyla duygusallık içeriyor. Ama bu baş karakter Light'ın değil L ve varislerinin etrafında dönen bir duygusallık.
 O üçü arasında çok özel bir bağ olduğunu düşünmeden edemiyorum. Üstelik bu oldukça farklı bir bağ. Çünkü burada ne bir aile, ne bir arkadaşlık, ne de bir aşk bağından söz ediyoruz. Burada söz ettiğimiz birbirini neredeyse tanımayan üç kişi arasındaki isimsiz bir bağ. Belki siz de fark etmişsinizdir, L, Near ve Mello'nun theme'leri bile aynı melodinin farklı tarzda ya da farklı şekilde çalınmasından oluşuyor. Üçünün theme'i yavaş ve sakin başlayıp giderek hızlanıyor birden BAM! diye patlıyor. Sonunda da bir anda bitiveriyor. Bence bu onların üçünün de ilk başta dikkate değmeyen ucubemsi tipler gibi görünüp sonra nasıl da insanların ağzını açık bırakmalarını ama  alabildiğine farklı kişiliklerde olmalarını ifade ediyor.
Diyebilirsiniz ki Near L'nin L'yi o kadar muhteşem yapan özelliklerine sahip olmayan bir kopyası gibi ama aslında özellikle mangayı okuduğunuzda göründüğünden çok daha derin biri olduğunu fark ediyorsunuz. L deniz ya da okyanussa Near ondan akan bir göl ya da ırmak. L ile Near'ın düşünce biçimleri aynı ama Near bu düşünce biçimini dehasını kullanarak uyguluyor, L ise bana kalırsa, inanılmaz zekice bir şekilde basit düşünüyor. Üstelik (yine bana kalırsa) o oyun ve kurmacaları seviyor ve onun dedektiflik yolu da bu. Near ise işine asla duygu katmayan, hatta programlanmış bir cyborg, gerçekten ruhsuz bir kabuk gibi. Belki iç dünyasında farklı biridir ama bu iç dünya ne manga ne de animeye asla yansımıyor. L'nin yaptığı en büyük "hata" Kira ile Light'ı birbirinden ayırmasıydı. Kira ile olan düşmanlığının ve Light ile olan arkadaşlığının verdiği zevk bence L'yi çok etkilemişti. Hatta Light/Kira onun zaafı haline geldi... Ama ben bunu bir hata olarak göremem. Çünkü ben de hep insanlardan izole olmuş biri olsaydım hayatımda bana benzer karşıma çıkan ilk kişi can düşmanım da olsa  ona yenilmekten kendimi alamazdım ve durum böyleyken L'ye hata yaptı diyemem... Mello ise apayrı bir alem zaten. O L'nin amacına ama kendi yolunu çizerek giden varis. Karşısına ölüm de çıksa yolundan sapmayan... Bunun üzerin hala "Death Note'da hiç duygusallık yok" diyenler var. Ulan nasıl yok? Ben mangada Mello'nun "Sadece ben yapabilirim öyleyse..." ve animede çikolatasını yiyecekken bıraktığı kısımda hüngür hüngür ağlamıştım valla. Ya da Near'ın o cyborglüğünden bir parça insanlık gösterdiği tek yer olan başını eğip "Eğer Mello beni geçmeseydi..." dediği yerde. Yahut Mello ile Near'ın L'ye duydukları saygıdan bahsedilen yerlerde.  Mello ile Near birbirlerine ve L'ye karşı duygularını sözcük ve gözyaşlarıyla olmasa da hareketleriyle ifade ediyorlar. Mesela Mello ile Near'ın L bangledikten sonra onun davasını içlerinden biri kendisini feda ederek de olsa sonuna dek götürmeleri ve önce Mello ve Near'ın onun ruhunu, Mello öldükten sonra da Near'ın hem L'nin ruhunu, hem de Mello'nun ruhunu içinde taşıması gibi... Bu onların birbirlerine duydukları hisleri gösterme şekilleri. Eğer bu duygusallığın daha açık bir belirtisini bekliyorduysanız okuduğunuz/izlediğiniz şeyin türüne bir bakın derim. Death Note gibi bir seride bundan daha fazlası olsa serinin tadı bozulurdu.
Aranot: Bu arada belki ileri gidiyorum ama itiraf edeyim ben Near ve Mello'nun birbirlerinden göründüğü kadar nefret ettiğine inanamıyorum. Tamam, Near zaten Mello'ya karşı hep saygılıydı, nefret etmek için de çok az insansı ama Mello'nun da Near'dan tam olarak nefret etmediğini, hatta ona karşı bir çeşit sevgi beslediğini düşünmeden edemiyorum. Ama Mello'nun kendini bile bile öldürerek davayı tamamen Near'ın ellerine bırakması ona duyduğu güvenin kanıtı değil miydi? Hani bazen kıskançlıklar araya girer ya bence Mello ile Near arasında da öyle oldu. Belki de aralarındaki rekabeti bir kenara atsalar çok iyi dost olabilirlerdi...
Ama Death Note'daki en derin ilişkilerin arkasında hep rekabet yatar zaten.
Aslında ben Light'ın da o gezegen kadar şişkin egosunun altında Ryuzaki'yi ilk gerçek dostu olarak gördüğünü düşünmeden edemiyorum. Kira olarak L ile aralarındaki rekabetten delice zevk aldığı zaten çok açık ama bence benliğinde egosu dışında kalmış azıcık yerde Ryuzaki'yi gerçekten dostu olarak gördü. Elbette o L gibi bu hisse yenilip her şeyi bir kenara atamayacak kadar idealist ve kibirliydi. Ne var ki istese de istemese de ona en büyük devam etme gücünü veren aslında L idi ve dolayısıyla o bangleyince her ne kadar yerine onun ruhunu taşıyan Near da gelse onu fazla oyalamadı. L'siz bir Light düşünsenize bir. Belki yine Tanrı olmaktan pes etmezdi ama sıkılacağı muhakkak. Serinin L bangledikten sonraki kısmını o olaydan önceki kısmından daha çok seven kimse yoktur. Çünkü L'nin olmadığı Death Note'un bir parça hantal olması gibi L'siz Kira da formundan düşmüş bir Kira'dır. Dolayısıyla Kira'nın yenilmesinin sebebi onu formda tutan L'nin yokluğu oldu. Bu benim teorim. Light'ın en sonunda L'yi öldürdüğü için pişmanlık duymasının sadece fantezi olduğunu kabul ediyorum ama az önce anlattığım bana olabilitesi yüksek görünüyor. Çünkü ben kendimi tüm özellikleriyle birlikte Light'ın yerine koyduğumda bu işi mutlaka devam ettirsem de bir L olmadan çok sıkılırdım...
Gerçi Death Note zaten çok duygusal bir seri. Misa için ölen Rem ve nadiren onun adını andığında bile en ufak bir üzüntü belirtisi bile göstermeyen Misa'nın yanında yüzünü bile görmediği biri ve hep arkada bırakılmasına sebep olan rakibi için kenini bile bile ölüme atan Mello ne ki? Değil mi ama!?
Not: Ayrıca Mello'yu bilemiyeceğim ama Near'ın L'yi gördüğünü biliyorum. Ne Near ne de Mello'nun L'yi hiç görmedikleri açıkça belirtiliyorsa da Ohba bir hata yapmış. L'yi hiç görmediyse Near nasıl onun maskesini takabildi? Sanırım bunu Light'ı sinir etmek için yaptı. Eğer L'nin suretini bilmiyorsa nasıl Light'ı sinir etmek için onun yüzünün maskesini taktı? Yazarının bir dahi olduğu su götürmez bir gerçek olsa da Death Note hatasız bir seri değil gerçi. Bulduğum başka hatalar da var.
Notnot: DEATH. NOTE. SÜRPRİZ. PROJESİNİN. AÇIKLANMASINA. SADECE BİR GÜN KALDI. TEK BİR LANET GÜN. VE ONDAN SONRA... GELMİŞ. GEÇMİŞ. EN. İYİ. DOĞUM. GÜNÜ. HEDİYESİ.
Notnotnot: Sürpriz projeyle ilgili teorilerim hakkındaki yazıyı sık sık güncelliyorum.  Saydıklarımdan hiçbiri çıkmazsa fena trolleneceğim. Ama bok gibi bir şey çıkarsa sikerim belalarını ha. Yemin ederim sikerim. ADAM GİBİ YENİ BİR ŞEYLER GÖRMEK İSTİYORUM LAN!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder