23 Mayıs 2014 Cuma

Arama Yanıtları - 2

Sevgili "Light shinigami mi oluyor" diye aratan kişi... (Yazı spoiler içerecek, şimdiden uyarmış olayım.)
Bu resmi bir şey değil, animede ya da mangada kesin olarak böyle bir bilgi verilmiyor. Bu düşüncenin doğuşunun iki sebebi var, ilki rewrite'ın girişindeki şu sahne. Bazıları bu sahnede Ryuk'la konuşmaya gelen shinigaminin Light olduğunu düşünüyor. Ben bunun mantıksız olduğunu düşünüyorum, bence o sadece rewrite'a bir giriş konusu vermek için olaya katılmış herhangi bir shinigami fakat Light'ın shinigami olduğunu destekleyen başka bir neden var ki o bir nebze mantıklı görünüyor. Ryuk'un serinin sonundaki sözlerini hatırlarsınız. Aslında cennet ve cehennemin olmadığını, insanların öldüklerinde gidecekleri tek yerin Nu olduğunu anlatmıştı. Shinigamilerin Nu'da bulundukları düşünülürse de bu ölenlerin shinigami olduğu anlamına gelir. Ama şu da var ki manganın sonunda Kira davası kapandıktan bir yıl sonrasını gösteriyor. Kira'nın dünya üzerindeki etkisi neredeyse tamamen silinmiş ve her şey normal haline dönmüş. Light shinigami olsa neden hazır önünde hiçbir engel de yokken kötüleri temizleyerek Tanrı olma idealini istediği gibi uygulamasın ki? Bu mantıksız görünse de bence Light yapardı. Tabii insanarın ölüp shinigamiye dönüştüklerinde insan yaşamlarını unutmaları da olası. Her neyse... Ben Light'ın shinigami falan olduğunu düşünmek istemiyorum. Çünkü üzerinde düşündükçe gittikçe daha mantıklı bir fikir gibi geliyor ve bu aynı zamanda L'nin de shinigami olduğu anlamına gelir ki... YOK, HAYIR, BEN ALMAYAYIM!
İşin kısacası şu ki manga ve animede bu yok fakat bazıları yukarıda anlattığım nedenlerden ötürü böyle düşünüyor, karar senin.

5 yorum:

 1. L defteri hiç kullanamadı ki. O zaman neden Shinigami olsun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama defteri kullananlar Nu (Boşluk)'ya gider demiyor, "Herkesin gideceği yer Nu (Boşluk)'dur" diyor. Başta sadece DN kullanıcıları cennet ya da cehenneme gidemez dediğini görüyoruz Ryuk'un ama sonunda anlıyoruz ki o konuşmanın bir devamı varmış ve cennet ile cehennem yokmuş, ölen herkesin gideceği tek yer Nu'ymuş. Eğer herkes oraya gidiyorsa ve gidenler shinigami oluyorsa (Ki bu kesin değil ama yazıda da dediğim gibi, shinigamiler Nu'da yaşadığı için çok mantıklı.)... Eh.

   Sil
 2. Nu değil mu olmasın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakma, benim aklımda nu diye kalmış fakat neden bu kadar olmak zorundasınız anlamam ki...

   Sil
 3. Bu kadar "ne" olmak?

  YanıtlaSil