21 Mayıs 2014 Çarşamba

Cinsiyetler (Bana Göre)

Erkek: Genellikle toplumda (Bknz: Ata-erkil toplum.) ve kadın üzerinde egemenlik kuran cinsiyet türü. Bu cinsiyetten olanların bir kısmı ve başka cinsiyetten olanların büyük kısımları kendilerini çoğunlukla "aptal", "duyarsız", "benmerkezci" gibi sıfatlarla niteleyebilirler. Bunlar çoğunlukla doğrudur ama böyle olmasında kadın cinsiyetinin katkısı da azımsanamaz. Üstünlük kurmak dışında toplumca kendilerine biçilen diğer rollere çocukken arabalarla ve askerlerle oynamak, büyüyünce pilot/asker olmayı istemek, futbolu sevmek, pembe yerine mavi rengini tercih etmek, cinsellik konusunda aşırı isteklilik göstermek gibi şeyler örnek gösterilebilir. Oh, ayrıca, yine toplum tarafından abartılı güçsüzlük ve duygu gösterileri (mesela ağlamak gibi) ayıplanır ve garipsenir çünkü bunlar kadın cinsiyetine atfedilir.
Kadın: Toplum tarafından bu cinsiyete atfedilen görev de zayıf olmaktır. Duygusal ve fiziksel olarak zayıf ve erkeğe muhtaçtırlar. Erkeklerin güçlü olduğu yutturulduğu için mi kadınlar böyledir yoksa kadınlar böyle olduğu için mi erkekler güçlüdür ben çözebilmiş değilim ama belki siz çözersiniz. Fiziksel ve duygusal olarak erkeklerden güçsüz oldukları kabul edilse de, yaradılıştan erkeklerden üstün bir stratejik zekaya ve daha çok gelişmiş sezgilere sahip olduklarını çoğu erkek kabul eder. (Burada cinsiyetçilik yapıyorum, evet.) Ama kadınların reddedilemez silahları görünüşleridir. İşte bunun erkekler üzerindeki etkisi çok fazladır. Hatta o kadar fazladır ki çoğu erkek kadını sadece bundan ibaret görür ve dolayısıyla kadınlar da. Önemli olan tek şey olan görünüşlerine asılırlar. Belki bunda sadece erkeklerin değil, kadınların görünüşünün estetik bakımdan daha çok öne çıkan güzelliği de etkilidir. Her şekilde, kadın %90 görünüşten oluşur. Erkeklerin görsel beğenisine uymayan dişi canlı "kadın" değildir. 
Erkeksi kadın: Dişi kişisinin toplumun kalıplaşmış "kadın" karakterinden etkilenmeyen bir karaktere sahip olması ve bu karakter kalıplaşmış "erkek" karakter özellikleriyle benzeşmesi. Görünüş olarak da erkeksi olabilirler ama gayet kadınsı bir görünüşe sahip olup karakter ve davranış özellikleriyle erkeklere benzeyenleri de vardır. Toplumda kalıplara sığmayan diğer her şey gibi onlar da sevilmezler.
Kadınsı erkek: Erkeksi kadından daha şanssız olduklarına inanıyorum çünkü haklarında çok daha fazla olmadıkları şey söylenir. (Siz neler dendiğini bilirsiniz zaten.) Ayrıca ata-erkil toplumun en çok zarar verdiği cinsiyetlerden biridir nitekim üstün erkeklik kavramına kendilerinden alçak bir varlık gibi davranarak zarar verirler.
Ne erkek ne kadın olan: Ne kadın ne erkek davranış kalıplarına uyarlar.
Hem erkek hem kadın olan: Hem erkek hem de kadın davranış kalıplarına uyabilirler.
Cinsel tercih ve cinsiyet değiştirme meselelerine hiç girmedim. 

2 yorum:

  1. Güzel bir yazı olmuş, çok beğendim. Ancak sen de neredeyse hiç kimsenin değinmediğini gördüğüm noktalara (büyük ihtimalle diğerleri gibi bilmediğin için) değinmemişsin. Eğer senin için de uygun olacaksa "3. cinsiyet" temalı bir yazı yazar mısın? Çünkü sadece kadın ve erkek yok, sex kısmında iki cinsiyete de uymayan genitallerle doğanlar ve iki cinsiyettenmiş gibi hissetmeyenler de var. Senin bu konudaki yorumunu görmeyi şahsen çok isterim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İster inan ister inanma ama ben de bu konuda (Cinsiyetler ve ayrıca cinsel tercihler) üzerine yazmayı düşünüyordum birkaç gündür. İstek de geldi ya, kesin yazarım ehe. ^^ Beğendiğin için çok teşekkür ederim. Çok da iyi bir noktaya değinmişsin. Haklısın, bir sürü cinsiyet var aslında ama çoğu kişinin haberi bile yok, tıpkı benim bu yazıyı yazarken olmadığı gibi.

      Sil