24 Haziran 2014 Salı

En Karizmatik Böcek Temizleyici

Mushishi'ye başlayalı 2-3 saat oluyor, 8. bölümüne geldim ve yaz tatilinin başından beri aradığım animeyi bulduğumu söyleyebilirim. Pek benim tarzım bir anime  gibi görünmüyor ama ben daha ilk gördüğümde seveceğimi anlamıştım zaten ve öyle de oldu. Hatta sadece sevmedim, bayıldım.
İnsanların kimono giydiği ve minkalarda (geleneksel Japon evleri) yaşadıkları eski Japonya'da geçiyor. Arka plandaki bol yeşillikli dağ ve orman manzaralarıyla çok huzurlu, rahatlatıcı, az bir parça da mistik bir atmosferi var. Jeneriği bile sakinleştirici niyetine alınabilir nitelikte. (Ah o şarkıya gerçekten bayıldım. Dinlediğim en iyi anime jeneriklerinden sanırım. Kısacık ama böyle çok tatlı, nazik, içinizi titreten türde bir şey.) Ama animenin kendisi hiç de öyle sıkıcı değil.
Ginko adlı baş karakterimiz bir mushushi, yani bir bakıma böcek (mushi) temizleyici. (Araştırdığım bazı forumlara göre "mushushi", "böcekçi" gibi bir anlama geliyor ama ben böcek temizleyici diye çevirmeyi daha uygun gördüm.) Ama temizledikleri tabii ki normal böcekler değil. Mushi denen, Ginko'nun tanımıyla: "Ölüm ile yaşam arasında bulunan, bir insan ya da nesne şekline girebilen, hayalet benzeri varıklar." İyi olanları da var, kötü olanları da ve pek çok farklı türde bulunabiliyor. Mesela kimisi dadandığı kişinin duyduğu sesleri yerken, öbürü gördüğü rüyaları gerçekleştiriyor. Her bölümde çeşitli mushilerin bulaştığı farklı farklı insanların ilginç hikayelerini ve Ginko'nun bu insanlara yardım edişini izliyoruz. Dolayısıyla konusunun epey orjinal olduğunu söyleyebilirim.
Ginko'nun harika bir baş karakter olduğunu da belirtmeliyim. Görünüşüne yakışan bir şekilde bilge ve akıllı, çoğu zaman sakinliğini koruyan, zaman zaman kurnaz bir gezgin. (Onu çok sevdim.) Sırtında dolaba benzeyen ama ne olduğunu tam olarak çözemediği bir şeyle dağ dağ gezerek bazen çağrı üzerine gittiği, bazen tesadüfen bulunduğu yerlerdeki mushi vakalarını inceliyor ve çözmeye çalışıyor. Yani Ginko bir nevi doktor. İnsanların batıl nedenlere bağladığı şeylerin arkasındaki gerçekleri gösteren türden. Animedeki bazı mushi vakaları size hiç yabancı gelmeyecek. Belki bizim dünyamızda mushiler yok ama onun yerine hastalıklar, virüsler, bakteriler var sonuçta değil mi? Mushi'ler de onlara benziyor işte. Ginko'nun diğer karakterlere göre daha modern bir görünüşe sahip olması bunun simgesi olacak.
Hikayeler bir noktadan sonra giderek daha duygusal bir hal alıyor, kimi zaman gayet yürek burkucu olabiliyor çünkü olayların hem doğa üstü yanlarına hem duygusal yanlarına değiniliyor.  Mesela, beni en çok etkileyen bölüm 7. bölüm oldu. (Gökkuşağını arayan adam umarım bulmuştur aradığını.) Anime bu şekilde devam ederse, en sevdiğim animeler listesinde rahatlıkla ilk 5'e girebilir - ki ben öyle olacağını düşünüyorum, buna güvenerek şimdiden hakkında bir şeyler yazdım zaten. Sonradan bozsa da olsun, listeye girmeye başarır. Neden pek popüler olmadığı konusunda hiçbir fikrim yok. Herkesin sevebileceği tür bir şey değil gerç, onu kabul etmeli. Ağır başlı ve sakin havası kimisine sıkıcı gelebilir gayet. Aman, ne fark eder ki zaten? Bana göre tek eksisi karakter tiplemelerinin birbirine çok benzemesi ki sanırım bunun nedeni ellerinden geldiğince gerçekçi Japon tipler yaratmaya çalışmaları. (Kendi ırklarının benzerliğine kurban gitmişler yani.) Kısacası, kafanızı yormayacak, aksine rahatlatacak, ilginç bir şeyler arıyorsanız bu anime size göre demektir.


2 yorum:

  1. Eski Japonya'da geçiyorsa şüphesiz benlik bir animedir bu. Natsume Yuujinchou ve Hakuoki'den sonra buna başlasam iyi olacak ;w; Yazın için teşekkürler ♥

    YanıtlaSil
  2. Önemli değil, teşekkür ederim ve umarım seversin. ^^ Ben de Natsume'ye başlamak istiyorum ama çok duygusal şeylerden kaçınıyorum aşırı duygusal olduğumdan, o da benim ağzıma sıçarmış gibi geliyor. ;A;

    YanıtlaSil