10 Ağustos 2015 Pazartesi

Bir Dişi Olarak Erkeklerle İletişim Kurmak

Tamam, ruhların cinsiyeti olmaz, "erkekler şöyledir kadınlar böyledir" tezlerine inanmam. Ama bedenlere yüklenen özellikler ruhları şekillendirebilir ve çoğu kişinin şekillendirmiştir de. Ben "erkekliğin" şekillendirdiği ruhları daha çok seviyorum. (Farkındayım, hiç feministçe değil ama gerçek bu, ne yapalım.) Aslında "sevmek" yerine "anlamak" kelimesini kullanmak daha doğru olur. Garip bir şey. Klişe erkek-kadın kavgalarında erkeğin tarafını tutarım hep. Mesela erkeğin kadının görünüşünde yaptığı değişikliği (Kaşlarını farklı şekilde aldırmak gibi.) anlamaması gibi durumlardan bahsediyorum. Ama lütfen bunu söyledim diye beni romantizm filmlerinde, evlilik aşamasında zorlanan erkeğe "Oh, seni çok iyi anlıyorum John, kadınlar çok sıkıcı değil mi? ;)" gibi şeyler söyleyerek onu "ayartan" kadınla karıştırmayın. (Ben olsam "Senin tuzun kuru tabii, kimse sana "evde kalmış" gözüyle bakmaz, bir insan olarak görmeleri için evlenmene de gerek yok, aletin yeterli." ya da "İnan nişanlın bayılıyordur her gün senin pisliğini toplama fikrine ve asla senin yerine Tom Cruise'u tercih etmezdi gerçekten..." gibi bir şeyler derdim.) Yani kendime trans derdim ama sorun bedenimde değil ruhumda. (Göğüs sahibi olmaktan ve toplum tarafından (incecik kızlara göre daha az oranda olsa da) kabul görerek elbise giyebilmekten çok mutluyum.) Bir başka nedeni de çevremde hep erkeklerle büyümüş olmam (Okul dışı yaşıtlarımın hepsi erkekti.) ama NEDENLERİ BOŞVEREBİLİR MİYİZ LÜTFEN? Yani ben boşverebilir miyim. İçimdeki feminist  çenesini kapasa bir vereceğim...
Başka konuya sapmadan eski konuya dönüyorum, işte bir takım nedenlerden ötürü, küçüklüğümden beri, erkeklerle arkadaşlık kurmayı daha çok sevdim. Bu hala da böyle. Kızlarlayken aklıma konuşacak çok daha az şey geliyor çünkü dışarıdan öyle göründükleri için otomatikman her kızın sadece görünüşüyle ve görünüşünün erkekler üstündeki etkisiyle ilgilendiğini varsayıyorum. Oysa ki bu hiç doğru değil. Herkes yemeklerden, çizgi filmlerden, Sims 3'ten bahsetmeyi sever. Bunu biliyorum ama hala yanılıyorum. Aslında ilgi alanları daha kısıtlı ve karşı cins üstünde sınırlı olan erkeklerdir.
Ama konumuz bu değil. Her cinsiyette kafa dengi insanlar bulunur. Sorun şu: Artık erkeklerle arkadaşlık kuramıyorum ve bunun için onları suçlamak zorundayım çünkü yüzümde "Tipim değilsiniz" diyen bir gülücükle "Penisli canlıları sevmem" ya da "Bu coğrafyadaki kimseyle ilgilenmiyorum" gibi bir şey diyerek selamlaşan ben değilim. Açıklayayım... Ne zaman bir erkekle iletişim kurstan mide bulandırıcı romantik bir hava sezinliyorum ve *freak out fiilinin Türkçesi olmadığı ya da aklıma gelmediği için ben buraya uygun bir sıfat bulamıyorum ama siz bulursanız lütfen koyun* Kız lisesine gittiğim, çok az arkadaşım olduğu (Çok az arkadaşım olması = Az erkek arkadaşım olması), tüm erkek akrabalarımdan uzak yaşadığım için olabilirdi - eğer diğer normal kız ve erkekler arasında da bu havayı sezmese ve o tumblr postunu okumasaydım (Şu an mobil olduğum için link veremiyorum ama merak ediyorsanız bana hatırlatın.) ve gayet popüler bir erkek arkadaşım bu durumun gerçek olduğunu söylemeseydi. Yani bu doğru. Büyüyünce aşılan bir şey olduğunun farkındayım (Hatta belki aşmış yaşıtlarım vardır ki ne mutlu onlara.) ama neden şimdi aşamıyoruz ki?  Neden bir erkek tarafından görünüşümle değerlendirilmeliyim?  Birbirlerine böyle yapmıyorlar ama?  Yani bir erkek bir erkekle ya da ilgilenmediği cinsle tanıştığında şöyle mi düşünüyor: "Bu göbekli, iyi anlaşamayız" ya da "Düz saçlıları sevmem." HAYIR. Kızlar düşünür ama erkekler düşünmez. Bu sebeple bir kızı kendilerinden itmenin tek nedeni karşısındaki kişiyi bir insan olarak değil, bir kız olarak, arzularını tatmin etme nesnesi olarak görmek. Diş fırçaları nasıl dişleri fırçalamaya yararsa kızlar da öpüşmeye, elleşmeye, sahiplenmeye yarar di mi adamım hahaha?  :) Lezbiyen olduğunu söylemen bile işe yaramaz, aksine, bir anda "ulaşılamaz" kategorisine yükselirsin, seni izledikleri lezbiyen pornosundakilerin yerine koyarlar ve "Fena kız değilmişsin arkadaş olabiliriz. Um bu arada... Bence henüz doğru erkekle tanışmadın ;)" İNSANI CİDDEN LEZBİYEN YAPARLAR. Arkadaş olduğunuzda da kurtulamazsınız ama. Sinir bozucu romantik havayı dağıttığınız an tekmeyi yersiniz ya da daha kötüsü: Kendilerini "friendzone"lanmış ilan ederler. Ah çok yazık!  Karşı cinsten biriyle arkadaşsın... İŞTE BU YÜZDEN FEMİNİZME İHTİYACIM VAR.
Erkek okuyucum olduğunu sanmıyorum ama bunu okuyan erkeklerden özür dilerim. Siz harikasınız tamam mı? Yani bir kız olduğumu biliyorsunuz, Angelina Jolie'ye filan benzemediğini her fırsatta dile getiriyorum, yine de beni bir insan olarak kabul edip fikirlerime saygı duyuyor ya da duymuyorsunuz ama onları ciddiye alıyorsunuz. Siz süpersiniz ve zaten arkadaşımsınız. Ama geri kalan erkekler... En azından hemcimslerime olan sevgimi arttırıyorlar. Tabii bu şekilde olmasını istemezdim. Yani hemcinslerimi sevmek için karşıcinsten nefret etmem gerekmesini. BU YÜZDEN LÜTFEN AYAKLI HORMON TORBALARI GİBİ DOLAŞMAYI DERHAL KESİN ve arkadaş olalım. Çünkü hayatımda ciddi bir y kromozomu eksikliği var. Yani dünya tektipleşmiş ve herkes x'miş gibi hissediyorum. Karşıcinsle ileride sağlıklı ilişkiler yürütebilmem için y kromozomlu canlılara ihtiyacım var.  Görünüşümdeki en küçük bir değişikliği fark etmeyecek, doğum günlerini unuttuğum için trip atmayacak, ikide bir selfie çekilmeye çalışmayacak birilerine. Küçükken, benim göğüslerim ve sizin yanağınızdaki şu garip tüyler ve aramızda 20 santim yokken, bunların hepsini yapardık... Yine yapabiliriz! Bandaj bağlarım, traş olursunuz, ben parmak ucumda ve siz kambur durursunuz ve ta-daaa~ Bunu yapabiliriz, farklılıklarımıza rağmen, dost olabiliriz... *E.T. sahnesi*

26 yorum:

 1. İnsanlığın sesi olduğun için önünde saygıyla eğiliyor ve her zamanki gibi çarpıcı sözlerin, esprili mesajların için kutsanmayı hakkediyorsun. Konu tüm kızların hatta erkeklerin de gayet farkında olduğu ama sürü psikolojisinden midir nedir uygulamaya geçirmediği br olay. Fakat benim küçük bir tezim var senin düşüncelerine antitez olacak. Yine de bununla temellendirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum ama bir düşünce biçimi sadece. Şöyle ki, tam ergenlik dönemlerinde cinsiyetçi duyguların ve cinsel özelliklerin nüksettiğini göz önüne alırsak, bu farklılığın aşırı bilincinde olan hem erkekler hem de kızlar bir süre boyunca bunun etkisinde çıkamıyorlar. Daha açık konuşmak gerekirse, kızlar her bir taraflarını almaya başlayıp kıvrımları ön plana çıkarak hiç olmadığı kadar görünüşlerine önem vermek zorunda kalıyorlar." Neden ben bacaklarımı alırken erkekler almıyor? Oysa onların kılları benimkilerden kat be kat daha çirkin." ya da "Ben onların kıllı bacaklarına katlanmak zorunda mıyım?" gibi soruları es geçerek kadınlığını kabullenip bu uğurda hayatını harcarken, elbette sırf görünüşüne önem veriyormuş gibi görülecek. Doğrusu birazcık böyle çünkü. Öte yandan, erkekler en fazla roll-on kullanmaya filan başlıyorlar. O kadar. E biz kılsız, tüysüz; onlar da tam tersi olunca bize uzaydan gelmiş gibi bakmaları da normalleşiyor. Çünkü kız olduğumuzun aşırı bilincindeyiz ve onlara da farklılıklarımızı gösteriyoruz.

  Sadece kıl, tüy olayından bakmış gibi oldum ama öyle değil. Erkekler de aynı şeyi yapıyorlar. Karşılıklı bir savaşa girip sonra da barışmaya çalışıyoruz. Amahala zihniyetimiz/ bakış açımız değişmiyor. Yine de ben bunların belli bir süre çerçevesinde yaşandığını düşünüyorum. Ortamdan ortama da değişkenlik gösteriyor. Ama belki de asıl mesele burada.

  Bu arada "y kromozomlu canlılara ihtiyacım var" deyişin gülerken hüzünlendirdi. Halimize acıyor ama elimizden de bir şey gelmiyor. Yine de bunları seslendiriş biçimine hayran kaldım, her zaman olduğu gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru bir noktaya değinmişsin aslında. Kesinlikle haklısın: Özellikle erkekler görünüşümüzden kaynaklı farklılığa aşırı tepki gösteriyorlar. (İlk ergenliğe girdiğim zamanları hatırlıyorum da...) Hatta resmen zenofobi geliştiriyorlar. Aslında biz de yapıyoruz. (Suçu sırf onlara atmış olmayayım şimdi...) Ama bu kadar abartmaya gerek yok? Artık farklı görünsek de hala dost olabiliriz sonuçta.
   Her zamanki gibi daha akıllıca yorumun ve güzel övgülerin için çokça teşekkür ederim. ^^

   Sil
 2. İŞTE BU YÜZDEN FEMİNİZME İHTİYACIM VAR.
  öyle can alıcı bir yerde yazmışsın ki bu cümleyi, kadın logolu flama yapıp sokağa fırlayasım geldi.

  blogundaki her yazıyı ve yorumu okudukça ülke ve insanlık adına seviniyorum lawliet, bir nefes alıyorum. tüm "neet takıntılı 13"ler senin ve yorumcuların gibi olsun istiyorum. ifade yeteneğin karşısında şapka çıkarıyorum.

  biz morukladığımız için iş işten geçti gözüyle bakıyormuşuz, sen yazınca farkettim. erkeklerin bu gereksiz farkındalığını çoktan benimsemiş ve tiksinip ötelemişim bile, bunun aksi olabileceği ve erkeklerin bunu becerebileceği aklıma bile gelmiyormuş. biz kadınlar hayatın ötesinde berisinde "aşağılanırken", aslında buna sebep olan erkekler ise, kendilerini düşünme yetisi olmayan ve sadece çiftleşme odaklı birer hayvan haline getirdiklerinin farkında değiller. ( tabii ki senin okuyucuların hariç.) öyle olunca bize de "kendimizi kollamak" ve "kaçmak" kalıyor. ya ne olacağıdı. herkes feminist olmayı isteyecek kadar güçlü değil, lafı bile ürkütüyor çoğunu. olsun, biz bir yerden başlayalım düzeltmeye, belki katılırlar. belki gün gelir, hep beraber "insan" olup, asrın sevgisizlik yaralarını beraber sararız tüm insanlıkla. sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi, ben erkekleri seviyorum ve onları böyle, nefret ettiğim halleriyle kabullenmek istemiyorum. Bu yüzden bunları tüm erkekler duyana ve kendilerine çeki düzen verene dek durmayacağım! *kararlı bakışlar*
   Bu bloğu güzel yapan şey kesinlikle okuyucular ve onların muhteşem yorumları. Yorumun için çok, çok, çok teşekkürler - çok güzel bir yorumdu...

   Sil
 3. anahatar kelimelerin dikkatimi çekti de, aptal ile detektifi bir arada kullanmak ironik değil mi?

  ayrıca feminizm orta çağ'da çıkan bir şey olsa gayet gerekli fakat günümüzde hala feminzm'i desteklemek biraz garip değil mi?

  sonuçta, türkiye gibi gelişmemiş bir ortadoğu ülkesinde yaşıyorsan kadınlar tabii ki çoğu yerde arkaplana atılır fakat artık aşırı tutucu aileler hariç kadınlar eskisi kadar "mal" (eşya) muamelesi görmüyor. hala feministler neler istiyor anlamıyorum, çoğu gelişmiş avrupa ülkesinde aşılmış sorunlar bunlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi dünyada yaşıyorsan tam lokasyonunu ve nasıl gideceğimi söyleyebilir misin?

   Sil
  2. kendi dünyamda yaşıyorum ama o kadar gerekli değil bence feminizm. daha ne isteyebilir kadınlar şu yüzyılda sen açıklayabilir misin bana? feminizm'i sadece ismen biliyorum, ideolojisi hakkında fikrim pek yok kadını desteklemesi hariç.

   Sil
  3. Zaten feminizmin ideolojisi bu. Kadını desteklemek. Bundan ibaret. Haydi gelişmemiş hödük erkeklerin karşı cinsin ağzından çıkan "hayır" kelimesini algılayamamasını geçtim. (Ki böyle ne kadar çok erkek olduğu ve bu erkeklerin zulmüne ne kadar çok kadının katlandığını, üstelik bu kadınların çevrelerinde bu erkeklere yer vermemelerinin bile anlamı/önemi olmadığını, çünkü erkek toplumunun büyük kısmının bu erkeklerden oluştuğunu falan anlamadığın açıkça ortada zaten.) İstisnasız olarak tüm kadınların muzdarip olduğu temel sorun erkekler tarafından bir obje olarak görülmek. (Çünkü diğer sorunların kaynağı da bu.) Siz erkekler kendiniz olarak var olabilirsiniz. Çirkin olabilirsiniz. Başbakan olabilirsiniz. Aldatır, döver, tecavüz eder ve öldürebilirsiniz. Ama bir kadın? Bir kadın güzel olmalıdır. Bir kadın namuslu, sadık, muhafazakar olmalıdır. Bir kadın evde oturmalı, çocuğunu yetiştirmeli, sizin yapmak için çok üstün olduğunuz işleri yapmalıdır. Bir kadın, cinselliğini kullanmayı seçse de seçmese de saygı gördüğü, makyaj yapmak zorunda hissetmediği ama istediği gibi yapabildiği, istediği sektörde çalışabildiği, istediği saatte eve dönme seçeneklerine sahip olmadığı sürece daima feminizme ihtiyaç olacak. Bunları söyleyen kadınlığın sesi filan değil. Sıradan bir kız. Boşu boşuna mızmızlanmıyoruz biz.

   Sil
  4. türkiye'de gördüğün şeyleri yazmışsın, bildiğin gibi türkiye'de farkındaysan sizin savunduğunuz fikre çok ters düşen bayanlarda var. (kendini seks objesi olarak gösteren) yani, ben bir kaç bayana bakıp hepsinin seks objesi fikrini ortaya çıkarsam ne kadar mantıklı olabilir? gerçekten, sonuçta dünyadaki 3.5 milyar erkeğin hepsiyle tanıştığını sannmıyorum. hepsinin, aldatabilme olasılığını, tecavüz etme olasılığını ve öldürme olasılığını gözlemleyip sonucun %50 çıktığını düşünmüyorum

   Sil
  5. Kendini seks objesi olarak gösteren bayanlar savunduğumuz fikre çok ters değil. Bir kadının kendini istediği gibi gösterebilmesi bizim savunduğumuz fikir. Ayrıca Türkiye'ye bakarak konuşmadığıma emin olabilirsin. Bu konuda bizden önde olan ülkeler tabii ki var ama bu ülkelerin önde olmalarının sebebi bu sorunu benimsemiş olmaları. Bizim kadınlarımız daha nasıl muamele gördüklerinin farkında bile değiller.

   Sil
  6. o halde, feminizm ile ters düşmüyor mu bu dediğin şey? az önce kadınların istisnasız cinsel obje olarak gözükmesinin en büyük sorun olduğunu söyledin. şimdi ise savunduğumuz fikre ters değil diyorsunuz, e şimdi kendini cinsel obje gibi gösteren bayanlar varken kadınların cinsel obje olmamasını istemek ne kadar doğru?

   Sil
  7. Bir kadının vücudunu dinlediğinde sergilemesinin, erkeklere ona cinsel arzularını tatmin etmeye yarayan bir araç muamelesi yapma hakkı verdiğini mi söylüyorsun?

   Sil
  8. yaptığınız ironiyi kastediyorum, yoksa kadınların araç olmasını savunduğum yok. sürekli mantıklı kelimesini kullanınca sıkılıyorum, bende doğru kelimesini kullanmak istedim

   Sil
  9. "Seks objesi gibi göstermek" derken kast ettiğim "mini etek giyip götünü açan" kadınlar. Onlara "orospu" demiyor musunuz? Sizin gözünüzde seks objesi değiller mi? Kast ettiğim bu. Yoksa tabii ki benim gözümde giyim tarzı bir kadını "seks objesi" yapmaz. Ben hödük erkeklerin bakış açısıyla konuşuyordum.

   Sil
  10. sosyal medya'ya girerseniz ne demek istediğimi anlarsınız, insanları giyim tarzı yüzünden yargılayamam veya benim yaptığım bir şeyi onların yapmamasını bekleyemem.

   benim derdim, vücudunu daha büyük kitlelere ulaştırmaya çalışanlar, yani eteği giymek için değil başkalarına göstermek için giyenler.

   Sil
  11. Neden kendi vücudunu sevmesi ve bunu başkalarıyla paylaşması seni rahatsız ediyor?

   Sil
  12. çünkü bu hoş değil bence. müslüman olmadığım halde, eşimin öyle biri olması beni rahatsız eder tabii ben de ona benzeyen şeyler yapmadığım sürece.

   kendi vücudunu sevmesi sorun değil ama, ben aynı şeyi yapmadığım sürece başkalarıyla paylaşması hoş değil

   Sil
  13. Senin böyle birini eşin yapmayacağının konuyla alakası ne? Burasa senin eşin olma kriterlerinden konuşmuyoruz. Birçok insan birçok davranıştan hoşlanmıyor.

   Sil
  14. paylaşırsa ona göre muamele yapılır, bunu anlatmak istiyorum. hoşlansalarda, hoşlanmasalar da böyle devam ederlerse "orospu" muamelesi yapılır. modernlik adı altında yozlaştırılmak denir buna.

   Sil
  15. İşte bu yüzden feminizm hala gerekli, anlıyor musun? Çünkü bu olmamalı. Geçtim kadın haklarını, insan haklarına aykırı bu. Sana göre olması gereken bu olabilir. Saygı duyarım, farklı insanlarız ve dolayısıyla farklı görüşlerimiz var. Hangimizinki doğru, bunu belirleyecek bir alet icat edilmedi ve edilemez de. Sadece benim görüşüme göre, kadınlar nasıl giyinirlerse giyinsin, nasıl davranırlarsa davransın, ne yaparlarsa yapsınlar bu onlar için kötü sonuçlar doğurmamalı ve böyle olursa herkes mutlu olur. Ben de mutlu bir dünyada yaşamak isterim ve bu yüzden bu görüşü savunuyorum.

   Sil
  16. Erim bu yazışmalarından sonra senin için kötü şeyler düşünüyorum öyleyse istediğimi yazıp sana hakaret etmeye hakkım var çünkü sen bana göre kötü şeyler yazarak bunu hakkettin. Böyle şeyler yazarsan ben de sana hakaret ederim madem hakketmek istemiyorsan yazmayacaktın beni tahrik ettin.

   Sil
  17. feminizm, bir çok yönden kendiyle çelişen bir şey. sorarım size, ortadoğu ve fanatik islam ülkeleri hariç hangi ülkelere gerekli şu feminizm? ortadoğu'da eylem mi yaptığınız var madem o kadar önemli bir dava? kimse size mini etek, şort giymeyin demiyor, demez de. kadın erkek eşitliğini savunup, kadınlara fazladan maaş talep eden kaç tane böyle düşünce akımı var ki zaten türkiye'de erkek nefretinden ileri gidemiyor feminizminiz.

   Sil
  18. yani sana hakaret etmemde sorun yok yani, mersi :) ama ben sana erkek veya değil, insan olduğun için saygı duyuyorum o yüzden etmeyeceğim.

   altta dediğim gibi, ülkede her geçen gün kadınlar aynı evde yaşadıkları erkekler tarafından öldürülüyor. antipati beslenmemesi mümkün değil. Lawliet ise bu yazısında tek derdi erkeklerle arkadaş olmak istemek. Yani feminizm, her ne şekilde davranılıyor olsan da insanlık istemek demek. erkek nefreti dediğin bu yüzden senin ön yargını ortaya koyuyor :) arkadaşlık etmek isteyen insana bunu demek gerçekten gülünç :)

   Sil
  19. Bence de hakaret etmeye gerek yok forever young. En azından arkadaş böyle bir tartışmaya girebiliyor ki bu da bir şeydir. Çünkü sorunları düzeltmek için, bu konuyu kendi aramızda değil, karşı tarafla tartışmalıyız. Bu tartışmayı açtığın, beni dinlediğin, kötü bir dil de kullanmadığın için teşekkürler Erim. Ancak feminizmi erkek nefretiyle bağdaştırmadan önce yazıyı okusaymışsın keşke. Zira yazı tamamen erkeklerle arkadaşlık kurabilme isteğimi dile getiriyor. (Sevgili forever young'ın da söylediği gibi.) Bir feminizm yazısı bile değil - hatta bazı feministlerin (senin "erkek düşmanı" diyebileceklerinin) hoşuna gitmezdi bu yazı.
   Orta doğu dışındaki feminizm ihtiyacına gelirsek, şu ana dek söylediklerine göre, bunu sana açıklayabileceğimi sanmıyorum. Henüz feminizmi "erkek düşmanlığı"yla bağdaştırmaktasın zira. Umarım ileride bu konuda daha fazla bilgi edinip görüşlerini ona göre geliştirirsin.

   Sil
  20. gelişmiş ülkelerin çoğunda da hala bir çok sorun var. örneğin kürtak hakkı. hala kadınlar bir çok gelişmiş dediğimiz ülkede kendi bedenleri üzerinde tam hak sahibi değiller. hem feminizm bir gereklilik değildir basit anlamında tanımdır. kadınlar ve erkeklerin eşit olduğunu düşünüyorsan, bir anlamda feminist sayılırsın. kavramlar üzerinde tartışmak için daha kırk fırın ekmek yemen lazım. cümlelerin ne gerekliliği var, zarttur zurtturdan öteye geçmiyor.

   Sil
 4. ve evet. "aynı şey" :)
  kadınların her gün karınca gibi öldürüldüğü ve öldürenlerin hakimlerce uç beş sene sonra salındığı toplum hala yozlaşmamış da, mini giyenler yozlaştıracak :( yapma.

  YanıtlaSil