11 Eylül 2016 Pazar

Taşra ve VampirlerKöy yaşamı ne güzeldir değil mi? Yeşillikler içinde, sessiz sakin, herkes birbirini tanır, birbirine destek olur...

YANLIŞ!

Köy yaşamında sükunet, rollere dayalıdır. Herkes kendisine biçilen rolü oynadığı sürece, her şey yolunda gider. Ama bu tamamen sahte bir sükunet olduğundan, dışarıdan gelen en ufak bir tehdit karşısında kolayca yıkılabilecek kadar kırılgandır da. Hele ki bu tehdit vampirler olsun.

İşte Shiki bunu konu alıyor. Sotoba adlı küçük bir köyde huzuru vampirler tarafından bozulur. Eğer hiç huzuru olmuşsa tabii. (Sanırım bu spoiler sayılmaz, yani köye yeni taşınan gizemli yabancıların vampir oldukları bir bakışta anlaşılıyordu bence.)

Bu animeyi seveceğime hiç ihtimal vermemiştim. Bunun başlıca sebebi aslında birkaç sene önce de başlamış olup  çizimlerin ve özellikle aşağıdaki karakterin iticiliğine dayanamayıp bırakmış olmamdı.

    shiki masao ile ilgili görsel sonucu

Görüntüsü ama daha çok da kişiliği açısından tüm animeler arasındaki en itici karakter olabilir gerçekten ama nedense bu sefer animeyi bırakma sebebi olacak kadar itici gelmedi. Hatta o kadar iticiydi ki bu iticiliğin bir süre sonra sempati uyandırdığını itiraf etmeliyim. Ama ondan diğer karakterlerle birlikte az sonra söz edeceğiz. 

Animenin çizimleri gerçekten çok itici. Özellikle de saçlar. Karakterlerin bir kısmı hayal gücünü aşan saç kesimlerine sahipken geri kalanının saçları da saçak gibi, şahsen beni çok rahatsız etti. (Sadece Ozaki'nin saç stilini beğendim ama onun görüntüsüyle ilgili her şeyi beğendim zaten.) Sanırım bu garip saç stilleri ilgi çekmek için bir taktik ama karakterlerin farklı stillerde çizilmiş olmasının ardında yatan neden hakkında bir fikrim yok, üzgünüm. (Yani ana karakterlerden bazısı düz anime stilinde çizilmişken bazısı daha gerçekçi bir stilde, yan karakterler ise hepten gerçekçi stilde çizilmişti.)

shiki hairstyles ile ilgili görsel sonucu


Ama animeye yeni bir şans vermemi sağlayan da bir bakıma ilk seferinde bırakmama sebep olan bu çizimler oldu. "Böyle çizimleri olan bir animeye bu kadar değer veriliyorsa, o anime de mutlaka izlemeye değer bir şeyler olmalı" diye düşünerek, korku temalı bir şeyler izleme isteğimin de etkisiyle tekrar başladım ve tahminim doğru çıktı, yani bu animeyi izlemenize çizimlerinin  engel olmasına kesinlikle izin vermeyin. Bu uzunlukta (22 bölüm) bir animeyi bu kadar kısa sürede bitirdiğim ilk sefer oldu: 3 gün. Normalde bir animeyi izlemem ne kadar uzun sürüyorsa o kadar sevdiğim anlamına gelir aslında çünkü bırakacağı boşluk gözümü o kadar korkutur ama Shiki'nin öyle heyecanlı bir kurgusu var ki bitirmediğiniz sürece boşlukta kaldığınız bir anime.

Elbette sıkıcı kısımları var ama bu sıkıcı kısımlar aslında hikayedeki can sıkıntısını aşılıyor izleyiciye. Bana göre animenin en başarılı yanı, karakterlerin duygularını izleyiciye yansıtabilmesi. Örneğin, bildiğiniz gibi bu bir korku animesi, haliyle "korkutucu" sahneler de var. Bu korkutucu sahnelerde kendim korkmasam bile sahnedeki karakter için korktum. (Zaten bana kalırsa korku filmlerinin yapması gereken bu, izleyiciyi korkutmak değil, karakterin korkusunu hissettirebilmek.) Ya da karakterlerle birlikte ben de bir çözüm önerisi aradım ve onlarla birlikte ben de çaresizliğe kapıldım. Ve karakterlerin birbiri ardına ölmelerini izlerken Sunako'nun ölüm hakkındaki meşhur sözünü bütün kalbimle hissettim: 

"Ölüm herkes için korkunçtur. Genç ya da yaşlı, iyi ya da kötü, hepsi aynı. Ölüm tarafsızdır. Özellikle korkunç ölüm yoktur. İşte bu yüzden ölüm çok korkutucu. Kişiliğin, servetin, güzelliğin... Söz konusu ölüm oldu mu hepsi önemsiz." 
Evet; genç-yaşlı, güzel-çirkin, iyi-kötü - her türlü karakterin ölümünü izliyorsunuz ve hepsi de eşit oranda korkunç.

Bu arada Shiki kesinlikle gözünüzün yaşına bakmıyor, yani izleyiciyi tatmin etme amacıyla ilerlemiyor. Ayrıca hiç beklemediğim kadar derin karakterlere sahip, uzun zamandır rastlamadığım türden. (Ama korku filmi izlerken karakterlerin aptalca davranışlarından rahatsız olanlardansanız bu animede de rahatsız olabilirsiniz çünkü karakterler her zaman en akıllıca şeyleri yapmıyor ki şahsen ben böylesini tercih ediyorum çünkü haydi ama, biz gerçek hayatta her zaman en doğru kararları mı veriyoruz sanki? Tabii ki vermiyoruz, hatta hayatlarımızın büyük kısmını yaptığımız yanlışlar yönlendiriyor.) Haklarındaki ilk ve son izlenimlerimi okuduktan sonra anlayacaksınız zaten. Yalnız uyarayım: Bu kısım biraz spoiler içerebilir.

shiki megumi ile ilgili görsel sonucu
Fake Misa  Megumi

İlk izlenimim: Anime boyunca bu görmemiş kızı mı izleyeceğiz şimdi? Of.

Son izlenimim: Yüzeysellikte Misa'yı bile aştın, woah! Tebrikler 👏👏👏

*spoiler* Bu kızın ölümü çok dehşet vericiydi ama sahne boyunca sırıtmaktan kendimi alamadım. *masum masum ıslık çalar* 

shiki natsuno ile ilgili görsel sonucu
Ultimate Seme Natsuno

İlk izlenimim: Saf bir kıza, her ne kadar aptalın teki de olsa, o şekilde davranan bir karakterden hoşlanmama imkan yok. Kusura bakma Natsuno, o kara kaşın-kara gözüne kanmayacağım.

Son izlenimim: SONUNA KADAR YANINDA OLDUĞUM TEK KARAKTER, YÜRÜ BE NATSUNO!!!

*spoiler*  Gerçekten de bana kimin tarafını tuttuğumu sorarsanız cevabım ne insanlar, ne vampirler, sadece Natsuno olur.  Animenin en sevilen karakteri Ozaki ve elbette ben de çok severim kendisini ama en mantıklı karakter kesinlikle Natsuno'ydu. Her zaman en doğru kararları verdiğini düşündüğümden değil (Mesela Tohru'nun onu shikiye dönüştürmesine izin vermesi hakkında bulabildiğim tek açıklama ona duyduğu aşk ama bu da fazla hayalperest bir varsayım gibi geliyor.),  düşünme şeklini kendime çok yakın buldum. Köylülerin herkese bir rol biçtiği ve gerçeği görememekten ziyade görmek istemedikleri gibi çok doğru çıkarımları vardı. Sonra, anne-babasının sürekli kendi inanışlarını dayatan insanlar olmasıyla nasıl özdeşleştiğimi asla bilemezsiniz. Ve son bölümdeki dövüş sahnelerinde Tatsumi'nin ona "Neden hala insanların tarafındasın?" diye sorması üstüne verdiği cevap tam anlamıyla mükemmeldi: "Kim insanların tarafında olduğumu söyledi ki? Ben sadece sizlerden hiç hoşlanmıyorum, hepsi bu." İşte bu yüzden ben de Natsuno'nun tarafındayım: İnsanların haklı olduğunu düşünmedim ama vampirlerden de hiç mi hiç hoşlanmadım.

shiki tohru ile ilgili görsel sonucu

Ultimate Uke Tohru

İlk izlenimim: Lütfen şu çocuğun başına bir şey gelmesin; lütfen, lütfen, lütfen. 

Son izlenimim: BENİM ZAVALLI BEBEĞİM, SEN YANLIŞ HİÇBİR ŞEY YAPMADIN!


shiki akira tanaka ile ilgili görsel sonucu

Shota Akira

İlk izlenimim: Animenin normal çocuğu.

Son izlenimim:  Bu kesinlikle hak ettiğin şey değildi.


shiki akira tanaka ile ilgili görsel sonucu

Kaori

İlk izlenimim: Animenin normal kızı.

Son izlenimim: Animenin normal kızı. Hayır, animedeki tek normal kişi. *spoiler* Delirmesi de bunun kanıtıydı. Bu arada delirdiğini söylüyorum çünkü  animenin sonunda Akira'yla birlikte görülüyordu ki aksine inanmayı çok istesem de Akira'nın kurtulabileceğine dair hiçbir olasılık olduğunu sanmıyor ve dolayısıyla kendisinin zavallı, delirmiş kız kardeşinin halüsinasyonu olduğunu varsayıyorum.

shiki toshio ozaki ile ilgili görsel sonucu

Mr. Daddy Doktor Ozaki 

İlk izlenimim:  ÇABUK YANGIN SÖNDÜRÜCÜ GETİRİN, ALEV ALDIM

Son izlenimim: Tamam, Ozaki ahlaki açıdan bakılacak olursa animenin en iyi karakteri olmayı kesinlikle hak etmiyor (Ardında yatan amaç, yaptığı şeylerden bazılarını hiç de doğru kılmıyor ama sanırım Ozaki, meseleleri doğru ya da yanlış değil, kazanmak ya da kaybetmek olarak görenlerden.) ama bildiğim tek şey, bu dünyada bir şeylerin değişmesini Ozaki gibi insanların sağladığı. İpleri ellerine alıp, doğru ya da yanlış, bir şeyler yapan, harekete geçen insanlar. Bu tür insanlar, tam da bundan ötürü, ne yaparlarsa yapsınlar sempati kazanırlar. Ben de davalarına tutkuyla bağlı insanlara hiçbir zaman karşı koyamam - hele de bu kadar çekicilerse.

Ayrıca:Seviyorum bu adamı!

shiki seishin ile ilgili görsel sonucu

Ateizm Promasyonu Junior Rahip Adı-Her Neyse 

İlk izlenimim: Gelmiş geçmiş en salak karakter.

Son izlenimim: Gelmiş geçmiş en salak karakter.

Birkaç akıllıca şey söylese de yaptıkları hiç uyuşmuyordu söyledikleriyle. Bencilliğe sürüklenmiş romantizm kadar mide bulandırıcı bir şey daha olamayacağı teorim bu karakterle bir kez daha kanıtlanmış oldu.

shiki ritsuko ile ilgili görsel sonucu

Ritsuko 

İlk izlenimim: Kesin Ozaki'yle aralarında bir şeyler olacak ve kesin memelerini göreceğiz.

Son izlenimim: Var olduğun için teşekkürler.

*semi-spoiler?* Bu arada bu kızın akıbetiyle ilgili beni şaşırtan tek şey animelerde karşımıza çıkan hemşire örneklerinin aksine bu kızcağızın fanservice öğesi olarak değil, ahlak timsali olarak kullanılmış olmasıydı. Hatta daha da şaşırtıcı olan bilmem dikkatinizi çekti mi fanservice öğesi bu güzel hatun yerine yaşlı hemşirelerden Yasuyo'ydu. Yani her fırsatta dantelli gecelikler içinde filan çıkardılar kadını karşımıza, hatta hemşirelerin maid kostümü giydikleri sahnede en cazibeli kostümü bu kadıncağız giyiyordu gene. Müthiş hoşuma gitti bu.

shiki masao ile ilgili görsel sonucu

Kill it with fire Masao

İlk-ilk izlenimim: "Bakara Suresi, 13. ayet: Şüphesiz ki biz onları ibret alasınız diye yarattık..."  

İlk izlenimim: Kesin bu karakterin hikayede önemli bir yeri olacak.

Son izlenimim: Pekala, olmadı. Olsun, yine de çok başarılı bir karakterdi bu. Yani rezilliğiyle acıma uyandıran bir karakter, başarılıdır. Tam bir sefil bencil portresi çiziyordu ve bilin bakalım bu portrede kimi gördüm? Haydi, tahmin etmesi çok zor değil.

shiki sunako ile ilgili görsel sonucu
Annabelle Sunako

İlk izlenimim: LÜTFEN SAHNEYE ÇIKMA, LÜTFEN SAHNEYE ÇIKMA, LÜTFEN SAHNEYE ÇIK- Harika, şimdi gece kabus göreceğim. *sahiden de gördü*

Son izlenimim: NE PAHASINA OLURSA OLSUN KORUNMALI.

shiki chizuru ile ilgili görsel sonucu

Madonna Chizuru

İlk izlenimim: NASIL OLUP DA HİÇ KİMSE VAMPİR OLDUĞUNU FARK ETMEZ? O GÖZLER RESMEN "BEN ŞEYTANIM" DİYE BAĞIRIYOR.

Son izlenimim: Lütfen ahlaki değerleri sorgulatırken bu kadar saf karakterleri kullanmayın. Ayrıca İŞTE VAMPİR YAPIMLARININ OLMAZSA OLMAZ EROTİZMİ

shiki seishirou ile ilgili görsel sonucu

 Ultimate Tayfun  Seishirou 

İlk izlenimim: 

anime was a mistake ile ilgili görsel sonucu

Son izlenimim: Seni saçlarından tutup havaya kaldırır, iki tokat atıp bırakırım...

shiki tatsumi ile ilgili görsel sonucu

Pornstar Tatsumi 

İlk izlenimim: Melek yüzlü şeytan, sakın çocuklarınızın yanına yaklaşmasına izin vermeyin.

Son izlenimim: Bu herif yeryüzünde yaşamış tüm ilkokul çocuklardan ve internetteki tüm trollerden daha gıcık. %100 sevmediğim tek karakter, hakkında sempatik olan tek bir şey bile yoktu - tabii latex kıyafetlerini saymazsanız.

Tatsumi bir yana (GICIK) an geliyor her iki tarafa da acıyor ve sempati duyuyorsunuz çünkü

vampir (animenin deyimiyle "shiki" yani "yaşayan ceset" gibi bir şey?) 

shiki vampire ile ilgili görsel sonucu

ya da insan

yasumori mikiyasu ile ilgili görsel sonucu

Her iki taraf da hayatta kalmak, kabul edilmek, var olmak için uğraşıyor ve her iki taraf da bu uğurda kötü olarak değerlendirilebilecek şeyler yapıyor. Ama hangi birisini "haklı" ya da "haksız" olarak değerlendirebilirsiniz ki?

Hayatta "iyi" ya da "kötü", doğru" veya "yanlış"ın olmadığı durumlar vardır, Tanrı'nın hiçbir şey söylemediği durumlar ve gerçek iyilik ya da gerçek kötülük, bu durumlarda bile tercih yapabilmektir.

ritsuko kunihiro ile ilgili görsel sonucu


Kısacası, korku türünden beklenmeyecek şekilde insanı düşündüren, hatta yazının ilk halinde bahsetmeyi unuttuğum muhteşem soundtrackiyle (Muhteşem derken gerçekten, tam bir şaheser. Tüm parçalar ayrı güzel ama şu parça çok ayrı güzel.) bambaşka alemlere sürükleyen bir anime - tabii o isterse. Yani sadece sürükleyici bir korku animesi olarak da izleyebilirsiniz ama animenin ağır atmosferinin verdiği muhteşem deneyimi yaşamak varken neden bununla yetinesiniz ki? Yetinmeyin.  17 yorum:

 1. Şu anime hakkında benim gibi düşünen bir insan duygulandım T-T Kardeşimin izledigi bende az buçuk bakıp senin bahsettigin gibi çizimlerini berbat bulup sevemediğim animeydi .
  Masao animeyi tam izlemesemde hatırlıyorum bu karakteri. Niyese yaşlı bir kadın sanmıştım.
  Konu ne kadar iyi olursa olsun çizimler berbat olunca izlenilmiyor o anime. Çoğu yaoiye bu yüzden başlamıyorum .Gözlerini kanatıyor resmen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çizim stili kötü olmakla birlikte animasyon o kadar da kötü değil, hem hikayenin içine girdikten sonra çizimlerini görmüyorsun bile. Gerçekten bir şans vermeni öneririm. Tek bir ana karakteri yok, hikaye birçok farklı karakterin gözünden işleniyor. Hatta bir bölüm yetişkin, diğer bölüm gençler cephesinden. Ve iki cephede de sürekli heyecanlı şeyler olduğundan bir bölümü izledikten sonra diğerine geçmemek imkansız gibi. Yani çok sürükleyici ve üstelik insanı düşündürmeyi de başarıyor. Karakterlerin müthişliğinden bahsetmiyorum bile. Sanırım izlemek için doğru zamanın gelmesi gerekiyor sadece. :)

   Sil
 2. Ne zaman başladığımı hatırlamayıp, hasta olduğum vakit boyunca 7-8 bölüm kadar -belki de daha az- izleyip bıraktığım bir animeydi. Şuan bile izleyebileceğimi düşünmüyorum sanırım, konusu önceki gibi ilgimi çekmiyor. Ancak yinede iyi gibi??
  Neyse, bu kadar saçmaladığım yeter. Ellerine sağlık. Güzel bir yazı olmuş~

  YanıtlaSil
 3. Yeri geldi gülerek yeri geldi kahkaha atarak okudum yazınızı :) Kaleminize sağlık. Özellikle Bakara suresi 13. ayette koptum :) :) :)

  YanıtlaSil
 4. Bu arada ölümle ilgili paragraf hem o kadar basit hem o kadar doğru tespitler içeriyor ki insan şapka çıkartıp alkışlıyor sadece

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de öyle. Belki de bilmeden animeyi özetledin aslında: "Basit ama doğru."

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Masao'nun iticliği hakkında küçük bir empati kurmuş ve de tarif edemediğim o duyguyu mutlaka yaşamışsındır. Yani düşünsene, tasvir edilemeyecek kadar absürt bir çirkinliğin var ve dibine kadar da aptalsın. Garip bir şey ya.
  Anlatamıyorum bile :d
  Gerçekten böyle düşünüyorum ama normal bir tipi olsaydı anime daha çok prim yapabilirdi.
  Karakter tespitlerin çok güzel, harbiden güzel, tam yerinde böyle. Ellerine sağlık.

  Bu arada Lisa the Painful oynadın mı? Oynamadıysan kesinlikle bir gün kendini hazırlayarak suyunu, yemeğini alıp oynamanı öneririm. Bir de hakkında yazı yazarsan oHHH

  kendine iyi bak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lisa oyununu duydum fakat oynamadım, nasıl bir şey olduğu hakkında en ufak bir fikrim yoktu ve dolayısıyla biraz önyargılıydım fakat böyle dediğine göre yazın suyuna çıkarılana dek oynanacaklar listeme ekleyebilirim. Eğer bunu görürsen, ben de sana Fran Bow'u önermek isterim. Birden aklıma geliverdi.

   Sil
 7. Yaklaşık 2-3 aydır yazı yazmadın da öldün mü yaşıyor musun merak ettim (yada sadece okuldandır)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar geç yanıt yazdığım için çok üzgünüm... Yaşayıp yaşamadığımı merak eden birileri olduğunu görmek tarif edilemez derecede güzel bir his. Çok teşekkür ederim. Ne yazık ki acınası varlığım var olma halini sürdürmekte.

   Sil
 8. Alice bu hafta sonu ygs varmış (yanlış hatırlamıyorsam lise 4'tün) inşallah istediğin gibi geçer. Çalışmanın karşılığını alırsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, çok düşüncelisin. :)

   Sil
 9. Defne, ben Faruk. Sınavın umarım iyi geçer :) Genelde YGS herkeste kötü geçer LYS ile toparlarlar. Kötü geçerse sınavın o kadar üzülme. Yani üzül ama çok da değil :D Başarılar!!

  Messenger 'dan ulaşamadığımdan burdan yazıyorum :D Gerçi bi de e-posta attım. Artık hangisi ulaşırsa :)

  YanıtlaSil
 10. Alice nasılsın! Umarım iyisindir. Buraya gelip Alice yeni bir şeyler yazmış mı diye geliyordum niyese sorasım geldi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ^^ Maalesef sorunu sana aynen geri iade edeceğim çünkü o güzel "İyiyim!" cevabını veremem, doğruyu söylemeyi de istemiyorum. O halde, sen nasılsın?

   Sil